• 81 let   pan Josef Dostál, Lány 18,
  • 75 let   pan František Zumr, Lány 8.

Oběma přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohody.

Přívalový déšť a bouřka v noci 21.6.2006

Noc prvního letního dne letošního roku byla pro řadu obyvatel naší obce velmi dramatická. Po celodenních teplotách, které ve středu 21.6.2006 dosahovaly až 34o C, přišla v nočních hodinách bouřka s přívalovým deštěm a ledovými kroupami. Bouřka trvala několik hodin a přinesla s sebou velké množství vody, která stékala z okolních polí do obce Lány. V části Kozojedy se po dešti rozvodnil místní potok a zaplavil louku, na které se pořádají soutěže Jezdecké společnosti Kozojedy.

Usedlost Lány č.p. 18, novostavba Lány č.p. 100

Podle odevzdací listiny ze dne 6. července 1867 patřila tato usedlost Františkovi Roztočilovi. Dle odevzdací listiny z 30. března 1888 převzali tuto usedlost Václav a Františka Juklovi. Dle odevzdací listiny z 13. května 1918 dostala polovici této chalupy Anežka Juklová, provdaná za Vincence Stejskala z Bylan. Podle stavební smlouvy z 31. května 1919 obdržel jednu čtvrtinu této druhé polovice chalupy Vincenc Stejskal, který na ni má v pozemkové knize lánské připsané právo vlastnické. Druhou čtvrtinu této poloviny již dříve dostala Anna Juklová, dcera manželů Juklových, provdaná za pana Výborného do Načešic u Heřmanova Městce. Podle smlouvy trhové z 23. července 1924 koupili tuto chalupu Antonín a Anna Dostálovi. Po smrti Anny Dostálové, dle odevzdací listiny ze 17. prosince 1942, mají připsané právo vlastnické Marie Dostálová a nezletilý Josef Dostál, každý na jednu čtvrtinu. V roce 1947 se stává vlastníkem nemovitosti Josef Dostál se svou manželkou Jarmilou Dostálovou, rozenou Květenskou z obce Sobětuchy - Vrcha. V roce 1989 je dům Lány č.p. 18 na základě darovací smlouvy předán vnoučatům manželů Dostálových Janovi a Evě Drahých. Zahrada, která patřila k domu, byla darována vnukovi Romanovi Dostálovi, který zde se svou manželkou Světlanou postavil nový dům č.p.100.

dům Lány č.p. 18 z roku 1940

dům Lány č.p. 18 z roku 2001

původní stodola

dům Lány č.p. 100 z roku 2004

dům Lány č.p. 100 z roku 2006

Veřejný trénink v Kozojedech

3. června se do Kozojed sjely asi dvě desítky koní na první veřejný trénink této sezóny. První soutěže „ZM“ se zúčastnilo 15 koní, soutěž probíhala na čas a bez trestných bodů. V této soutěži se nejlépe umístil Karel Dvořák s koněm Fikus-K z Hřebčína Slatiňany, druhé místo obsadila Lucie Novotná z Nové Vsi a třetí místo patřilo Tamaře Haltuchové z Alberta Stolany.

Do druhé soutěže „Z“ se přihlásilo 19 koní, z nichž nejlepším byl kůň Goyen s jezdcem Pavlem Chvojkou (stáj Chvojka Stolany), druhou příčku obsadil Jaroslav Merkl (Hřebčín Slatiňany) a třetí místo vybojoval Karel Dvořák (Hřebčín Slatiňany).

Polední pauzu využili všichni jezdci i diváci k občerstvení u zdejšího stánku, o obsluhu se postarali manželé Sadílkovi a Klára Pecková s Vlastíkem Chvojkou ze Sobětuch.

Třetí, nejnáročnější soutěž „ZL“  absolvovalo celkem 10 startujících. První místo vybojovala
Lucie Novotná z Nové Vsi, druhé místo obsadil Jaroslav Merkl (Hřebčín Slatiňany) a třetí byla Alena Chrbolková (Školní statek Chrudim - Vestec).

Po celý den panovala v Kozojedech výborná atmosféra, počasí nám přálo a soutěžícím se, až na několik nepovedených skoků a jeden pád, dařilo.

Poděkování patří sponzorům: Obec Lány, Agricola Bylany, František Lankaš, Patricie Mládková, Firma Kmoch a dalším.

Věříme, že se podobně vydaří i náš další závod, který se uskuteční v srpnu.

Pécův memoriál

V neděli 25.června proběhl v naší obci třetí ročník cyklistické soutěže pro děti. Od letošního roku nese soutěž jméno Milana Pecky, dlouholetého člena a táborového vedoucího dětského oddílu Berušky Lány, který s námi ještě loňský ročník soutěže připravoval a krátce poté tragicky zahynul.

Pětadvacet dětí bylo rozděleno do čtyř kategorií, přičemž kategorii nejmladších tvořily děti do 5 let. Jejich závod se od ostatních lišil především v obtížnosti, na trati je čekaly jen malé překážky.
Závodníci v ostatních kategoriích prokazovali svou zručnost na deseti překážkách. Mezi ty nejtěžší patřilo již tradičně převážení kelímku s vodou, hrboly na silnici, lávka nebo také průjezd úzkými brankami.

Všichni účastníci prokázali, že jsou schopni zdolat i ty nejnepříjemnější překážky, a i když se to některým úplně nepovedlo, žádný z nich svůj závod nevzdal a nikdo nemusel být diskvalifikován ani ošetřován.

V průběhu přestávky se sčítaly trestné body a dosažené časy jednotlivých závodníků, poté následovalo vyhlašování výsledků.

Nejprve byly odměněny děti z nejmladší kategorie, které svůj závod projely na nejrůznějších motorkách, malých kolech či na kole s rodiči, jeden soutěžící dokonce projel trasu v kočárku řízeném otcem.  Po nich přišla na řadu  kategorie mladších závodníků, z nichž bronzovou medaili získal  Michal Zumr, stříbrnou Mája Macurová z Morašic a zlatou si odvezl David Čelakovský z Hradce Králové.

V kategorii starších vystoupil na třetí stupínek Petr Čelakovský z Hradce Králové, na druhém místě skončil Petr Koreček a první místo vybojoval David Tyc - oba z Kozojed.

Závod v nejstarší kategorii byl soubojem „velkých chlapů“, bronzovou příčku si zajistil Radek Doležal z Kozojed, stříbro získal Pavel Petrovič z Morašic a nejlepším závodníkem se stal po loňském druhém místě Martin Kopecký z Lánů.

Všichni účastníci závodu si odnesli věcné ceny, první tři ocenění v každé kategorii získali navíc  medaili, diplom a cyklistické doplňky (Cyklocomputery, cyklistické rukavice nebo zvonky s kompasem).

Pro velký zájem dospělých – především otců jsme letos oficiálně vyhlásili soutěž „seniorů“. V souboji jedenácti dospěláků získal bronz Tomáš Zumr z Lánů, druhé místo zástupce Berušek Pavel Škodný  z Morašic a zlatou medaili vybojoval nováček v soutěži Tomáš Dvořáček z Lánů.
Cyklistické soutěže se zúčastnila i Pécova sestra Renata, která přišla nejen soutěžit, ale také předala soutěžícím ceny a tlumočila přání Milanových rodičů. Ti vyzívají všechny, aby jezdili na kole s cyklistickou přilbou. Právě na kole se stal Milanovi osudný úraz, kdy byl sražen opilým řidičem auta a na následky těžkých zranění zemřel.

Poděkování patří především manželům Peckovým z Morašic, kteří soutěž finančně podpořili, dále pak Obecnímu úřadu Lány za finanční podporu a zapůjčení materiálu na závody, členům SDH Lány za zajištění občerstvení a všem organizátorům z Berušek, bez jejichž pomoci se závody neobešly.

Kategorie nejmladších

Kategorie nejstarších

Kategorie seniorů

Kategorie starších

Kategorie mladších

IV. ročník Memoriálu Zdeňka Hrstky

V sobotu 17.6.2006 se na hřišti pro malou kopanou u klubovny SDH Lány konala hasičská soutěž v útoku na tři proudy s názvem Memoriál Zdeňka Hrstky. Bojů o sadu pohárů se účastnilo deset hasičských družstev z okolních obcí. Obec Lány do soutěže nasadila dvě družstva ve složení: družstvo Lány I. Vlasta Sadílková, Jiří Sadílek, Zdeněk Nosek, Milan Komárek, Tomáš Dvořáček ml., Renata Doležalová, Martin Kopecký, a družstvo Lány II. Ladislav Dvořáček, Tomáš Dvořáček st., Vlasta Sadílková, Ota Petr pro druhé kolo byl vystřídán Petrem Kořánem ml., Pavel Kočí, Petr Doležal, Libor Kopecký.

Memoriál  byl zahájen slavnostním nástupem soutěžících hasičských družstev a krátkým projevem starosty Sboru dobrovolných hasičů v Lánech pana Ladislava Dvořáčka. Vedoucí soutěže, pan Pochobradský, soutěžící poučil o pravidlech soutěže, způsobu stanovení pořadí družstev a bezpečnosti při provádění útoku.  Útoky družstev probíhaly v pořadí, které si vylosovali velitelé jednotlivých sborů pří slavnostním nástupu. Soutěžnímu klání přihlíželo za pěkného slunečného počasí početné obecenstvo ze zúčastněných obcí. Slavnostní odpoledne provázel mluveným slovem pan Petr Kořán st.  Pro soutěžící a diváky bylo zajištěno občerstvení v klubovně Sboru dobrovolných hasičů v Lánech. V průběhu prvního kola se zranil při startu soutěžící z družstva Lány II. Ota Petr, pro druhé kolo byl vystřídán Petrem Kořánem ml. Vítězným družstvům byly slavnostně předány poháry a věcné ceny z rukou paní Jarmily Maxové, dcery pana Zdeňka Hrstky, která na závěr Memoriálu poděkovala jménem svého otce všem soutěžícím za účast a uctění památky jejího otce.