Úvod > Obec > Lánský zpravodaj > 2006 > Září 2006

Bezdrátový internet v Lánech

bezdrátový internet v obci Lány dokáže zabezpečit firma RHNet.cz, Chrudim,
kontaktní osoba p. Radek Hrstka, tel: 603 522 326

Zřizovací poplatek 3 500,- Kč včetně DPH – zařízení je vlastnictví odběratele.
Cena za připojení k síti internet 300,- Kč včetně DPH měsíčně

Rychlost 512 kb/s a vyšší (maximální agregace 1:10) bez omezení datového toku.

Usedlost Lány č.p. 20

Chalupa Lány č.p. 20 patřila dle postupní smlouvy ze dne 24.ledna 1857 Josefovi a Anně Pištínkovým. Odevzdací listinou z 31. prosince 1878 bylo připsáno právo vlastnické na polovici Anně Pištínkové. Na základě smlouvy postupní a svatební ze dne 18. ledna 1881 se chalupa stala majetkem Václava a Anny Pištínkových, smlouvou trhovou ze dne 28. března 1888 přešla do vlastnictví manželům Františkovi a Anně Jiráskovým. Svatební smlouvou z 11. dubna 1900 nabyla vlastnického práva na polovinu nezletilá Růžena Roztočilová, tato  byla 1. prosince 1915 vymazána. Druhé polovice se ujal František Roztočil, který se na tuto chalupu přiženil. Na základě kupní smlouvy ze dne 17.listopadu 1957 se majitelem domu stal nezletilý Ladislav Starý.

Dům Lány č.p. 20 z roku 2006

Staročeské posvícení v Lánech 2006

V sobotu 26. srpna 2006 se již tradičně konaly oslavy při příležitosti  staročeského posvícení obce Lány pod patronací starosty obce Bohuslava Hrstky.

Slavnostní den byl zahájen v dopoledne v devět hodin, kdy proběhlo losování přihlášených tříčlenných družstev do třináctého ročníku turnaje v nohejbalu o putovní pohár starosty obce na dětském hřišti v Lánech. Do soutěže se přihlásilo šest družstev, která byla rozlosována na dvě skupiny. Jednotlivé zápasy začaly ihned po losování. Po odehrání základní části byla vytvořena finálová čtyřčlenná skupina, kde se rozhodovalo o celkovém vítězi. Turnaj skončil v odpoledních hodinách s tímto pořadím na prvních místech:

1. místo – družstvo Penalta Chrudim
2. místo – družstvo Dubeček Praha
3. místo - družstvo Štěpánek Morašice
4. místo – družstvo Junioři Morašice

Ve čtrnáct hodin bylo staročeské posvícení slavnostně zahájeno starostou obce p. Bohuslavem Hrstkou. Celé odpoledne provázel slovem p. Petr Kořán. O občerstvení se během celého dne staral Hostinec u Endrychů a Václav Kopecký, který zde prodával teplou a studenou medovinu. V průběhu odpoledne proběhly soutěže pro malé návštěvníky, které připravili členové dětského oddílu Berušky. Soutěže byly tématicky zaměřené na období starověkého Egypta za vlády faraonů. Děti absolvovaly celkem 15 škol Amónova chrámu a poté je čekala audience u faraóna Achnatóna a jeho ženy Nefertiti. Mezi nejzajímavější patřila škola egyptského líčení, škola vojevůdců, výrobců pláten nebo egyptských božstev, kde nechyběly ani mumie.

Za své výkony soutěžící získali velké množství odměn. Závěrem proběhl turnaj ve stínání kohouta. Pro vítěze byli připraveni dva chovní kohouti, které věnoval p. Bohuslav Novotný. Dalším bodem programu bylo losování bohaté tomboly. Majitel nejšťastnějšího losu si odnesl  vykrmeného vepříka na rožeň, věnovaného panem Petrem Koprivou. Po rozdání všech cen tomboly, bylo pro návštěvníky připraveno pohoštění při porcování vyuzeného selete. Večer pokračovalo posvícení hudební produkcí hudební skupiny p. Menšíka s tancem na přírodním parketu. Součástí oslav byly doprovodné akce jako např. projížďky v koňském spřežení. Posvícení skončilo v ranních hodinách v neděli.

Obecní úřad v Lánech chce touto cestou poděkovat všem sponzorům a dobrovolníkům, bez kterých by nebylo možné tuto akci pořádat.

Seznam sponzorů:

Agricola Bylany, Autodoprava Jaroslav Lamberský, Dřevovýroba Pelikán, Tomáš Dvořáček, Řezník a uzenář Ladislav Francouz, Franko Václav, Pavel Hubený – řeznictví uzenářství Bylany, Štefan Kocián Markovice, Václav Kopecký, Koprivovi Morašice, Macurovi Morašice, Málek Josef,  Dopravní a zdravotní služby Pavel Malý, Martys nábytek Marta Smetánková, Mlýn Janderov,  Novotný Bohuslav, Pekárna na Podsíni, Rubíkovi Pardubice, Prodejna u Zvoničky Martin Šuba, Sportovní klub Lány, Martin Šveřepa, TACO Chrudim, Taurus s.r.o. Lány

Posvícení 2006